KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12437007
nr 1243 7007
Axel Olson
(1899-1986), Sverige
Oljemålning, Motiv från Söndrum, signerad 1920. Olja på pannå, 19x27
Axel Olson, svensk bildkonstnär född 1899, död 1986.
måndag 25 mars 2019
kl 20:34:09